Home » Čo je program MBA?

Čo je program MBA?

Program MBA (Masters of Business Administration) je postgraduálne  štúdium zamerané na biznis a komunikáciu. Takisto je jedným z najhľadanejších programov po ukončení štúdia celosvetovo. Tento program Vás posunie ďalej v oblasti biznisu a administrácie. Program MBA Vám dá nové poznatky a vedomosti, ktoré môžete neskôr využiť v budúcej manažérskej pozícii. Tento program vznikol v Spojených Štátoch začiatkom roku 1900. Jeho trvanie je približne dva roky v USA, ale v Európe trvá kurz približne rok alebo dokonca len 10 mesiacov. Kurz MBA je uznávaný celosvetovo a je jeden z mála titulov, ktorý aj keď získate na Slovensku, tak Vám ho uznajú v zahraničí.

Kurzy v programe MBA sú navrhnuté tak, aby oboznámili študentov s rôznymi oblastami podnikania, napríklad základy z účtovníctva, financií, marketingu, ľudských zdrojov, operačného managementu, apod.

Čo ponúka MBA?

Vedomosti z oblasti biznisu: naučíte sa cenné stratégie a postupy, ktoré môžete neskôr uplatniť v praxi. Niektoré školy ponúkajú aj stáže, kde môžete priamo aplikovať poznatky, ktoré získate počas programu.

Vodcovské schopnosti: Leadership alebo po slovensky vodca je jedna z najzodpovednejších funkcii v podnikaní a biznise. Pre takúto pozíciu je potrebná dlhodobá príprava, vedomosti a skúsenosti. Program MBA toto všetko ponúka. MBA pozostáva z množstva prezentácii, skupinových projektov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou práce v oblasti biznisu. Tieto cenné skúsenosti neskôr využijete v praxi a skoro žiadna vzniknutá situácia Vás nemôže prekvapiť.

Budovanie sociálnych vzťahov: Spojenie, ktoré si formujete s ostatnými členmi kolektívu je jednou z časti úspešného biznisu a podnikania. Všetko závisí od vzťahov a  od Vašej schopnosti si ich budovať. MBA ponúka rôzne projekty, na ktorých sa zúčastní celá skupina alebo viacčlenný tím. To napomáha upevňovať a vytvárať nové vzťahy a priateľstvá, ktoré v budúcnosti môžu byť cenné.

Aké sú kritériá na prijatie pre uchádzačov, ktorí majú záujem študovať MBA v USA?

Mnoho škôl má svoje vlastné pravidlá pre prijatie uchádzača pre tento program, ale najbežnejšie kritérium je vek a skúsenosti. Školy preferujú uchádzačov s predošlými skúsenosťami aspoň 4 až 5 rokov. Priemerná veková hranica prijatia je od 26 do 30 rokov s tým logicky súvisia aj predošlé skúsenosti. Pod 25 rokov niektoré školy vôbec nepríjmajú uchádzačov.

GMAT skóre: je nevyhnutné dosiahnuť určitý level a pokiaľ sa chcete dostať do najvyššej skupiny, mali by ste dosiahnuť celkové skóre 600. Toto skóre však nie je garanciou prijatia na MBA program, toto skóre Vám však môže zvýšiť šancu na prijatie.

Základné typy programov MBA

Dvojročné MBA programy sa zvyčajne uskutočňujú v priebehu dvoch akademických rokov (tzn. približne 18 mesiacov).

Part-time MBA programy sú zvyčajne realizované po skončení bežnej pracovnej doby, alebo cez víkendy. Part-time programy zvyčajne trvajú tri alebo viac rokov. Študenti v týchto programoch sa zvyčajne skladajú z profesionálov, ktorí nemajú čas na full time výučbu.

Executive MBA (EMBA) programy sú vytvorené pre splnenie vzdelávacích potrieb manažérov a vedúcich pracovníkov. EMBA študenti majú zvyčajne vyššiu úroveň pracovných skúsenosti, často 10 alebo viac rokov praxe, v porovnaní s ostatnými študentmi MBA.

MBA programy realizované dištančným vzdelávaním môžu byť ponúkané v niekoľkých rôznych formátoch, ale najčastejšie online cez internet (tzn. elearningom).

Ako si vybrať najvhodnejší program MBA?

S narastajúcou popularitou programu MBA, sa zvýšili aj nároky uchádzačov na jednotlivé programy. Každoročne sa otvárajú nové odbory s rozličným zameraním. Čo je nesmierna výhoda, pretože dokážete takto získať vedomosti skoro z každého oboru. Problémom však môže byť práve to, že si neviete vybrať program, ktorý by Vám vyhovoval. Preto sme pre Vás pripravili pár faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pred tým ako sa rozhodne pre tento program.

Treba zvážiť niekoľko nasledujúcich otázok:

1.) Vaše očakávania od programu MBA?

 • Dá mi tento kurz skúsenosti aké hľadám a využijem v budúcnosti?
 • Sylaby programu by mali zahŕňať témy, ktoré budete potrebovať alebo využijete vo Vašej kariére.
 • Aké predmety program ponúka, a či sú pre Vás zaujímavé.
 • Sú v ponuke kurzu aj praktické tréningy v rozličných firmách alebo stáže?

2.) Vaše psychické schopnosti

 • Štruktúra programu Vám vyhovuje a ste s ňou spokojný?
 • Máte záujem študovať dva roky alebo len jeden rok?
 • Program je v blízkosti Vášho domova, alebo budete musieť cestovať dlhšiu vzdialenosť?
 • Vyhovuje Vám harmonogram štúdia?

3.) Finančné možnosti

 • MBA program nie je finančne úplne nenáročný, preto treba zvážiť niekoľko faktov…
 • Môžete si dovoliť programový poplatok?
 • Budete si musieť zobrať pôžičku?
 • Pokiaľ si ju budete musieť vziať, budete ju zvládať popri štúdiu splácať?

4.) Vplyv na Váš životný štýl

 • Budete schopný skĺbiť prácu a štúdium?
 • Budete sa musieť vzdať svojej práce?

Pokiaľ vo Vás prevláda presvedčenie, že kurz zvládnete a otázky, na ktoré ste si odpovedali sú zlučiteľné s Vašim štúdiom, tak je program MBA pre Vás jednoznačne vhodný.

Pred tým ako si zvolíte daný odbor, ktorý chcete študovať uistite sa, že je to zámer, ktorý Vás bude napĺňať a zaujímať. Je priam nevyhnutné zvážiť pri výbere Váš záujem, pretože aj najlepšie školy, ktoré sú hodnotené veľmi vysoko Vás nemusia baviť, pokiaľ si ich zvolíte len pre to, že sú dobré. Kurz si treba vybrať s ohľadom na to, čo Vás baví a čomu sa budete venovať po kurze, lebo len tak sa dá dosiahnuť úspech a finančný zisk.

 

 

 

 

 


Post a Comment